Kiirlaenuseadusega pingutati üle – vandeadvokaat Hannes Vallikivi

Eilsest postimehest võis lugeda Hannes Vallikivi arvamuslugu nn. kiirlaenuseaduse kohta.

Toome sealt välja mõned olulisemad punktid:


Automaatselt muutuvad tühiseks tehingud, mis kasutavad ära teise poole raskeid asjaolusid ning on tehtud väga ebasoodsatel tingimustel (nt ülikõrge intressiga laenud). Paraku on piirangud sätestatud ebaselgelt ning võivad kasu asemel tuua ka kahju kohtute koormamise ja õigusliku ebaselguse näol.

Seadus ei täpsusta, mida tähendavad «erakorraline vajadus», «sõltuvussuhe», «kogenematus» või «äärmiselt ebasoodsad tingimused». Ainult tarbijakrediidilepingute puhul täpsustatakse, et «vastastikuste kohustuste väärtus on heade kommete vastaselt tasakaalust väljas», kui tarbija poolt tasumisele kuuluva krediidi kulukuse määr ületab krediidi andmise ajal Eesti Panga viimati avaldatud keskmist krediidiasutuste poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra enam kui kolm korda.

Vahemärkusena olgu öeldud, et ajakirjanduses kõlanud seisukoht, nagu piisaks tehingust vabanemiseks ainuüksi liiga kõrgest intressist, on eksitav. Kui teise poole nõrkust ära kasutatud ei ole või kui laenuandja ei ole rasketest asjaoludest teadlik, on tehing endiselt kehtiv.


Niisiis on tarbijate kaitseks ellukutsutud seadusemuudatus palju laiema mõjuga. Ettevõtjad peavad arvestama võimalusega, et kohus kuulutab tehingu tühiseks, kui vastaspool on raskes majanduslikus seisus ning lepingu tingimused on ettevõtjale «liiga soodsad». Seega võivad löögi alla sattuda näiteks kontserni sees (sõltuvussuhtes) tehtud rahasüstid või finantsraskustes ettevõttelt (erakorraline vajadus) odavmüügis varade ostmine.

Jääb arusaamatuks, miks pidas eelnõu välja töötanud justiitsministeerium vajalikuks liiga kõrge intressi vastu võitlemiseks muuta tsiviilseadustiku vundamenti. Väga edukalt oleks saanud tarbijaid SMS-laenude jm röövellike võlakohustuste eest kaitsta ka võlaõigusseaduses tarbijakrediidi sätteid täiendades.

Tuleb tõdeda, et Tark&Co vandeadvokaadi Hannes Vallikivi sõnad ei ole mitte väiksed ja kahju, et seadusesilm konkreetse seaduse on sedasi suuremaid tagamaid arvestamata ja ilmselgelt kiirustades vastu võtnud. Aga eks ole ju valimisaasta ka käimas…Artikkel avaldatud 10. March 2009 kell 17:38.

Postitusele viitavad: 1

  1. Kas kiirlaen on lõks?, 05 Mar 2010 kell 00:03

    […] ei jää siinkohal muud üle, kui sellega nõustuda. Meenuvad Hannes Vallikivi sõnad ning mõningad prognoosid selle kohta, mida seadusemuudatus kaasa võiks tuua (ja paljuski […]

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.