Sampo: meie ei küsi eluasemelaenule lisatagatisi

Sampo Panga personaal- ja jaepanganduse direktor Tõnu Vanajuur ütles, et nad ei hakka korrektse maksekäitumise puhul kinnisvaralaenudele lisatagatisi nõudma.

Vanajuur selgitas, et ükski pank ei tee pikaajalisi laenuotsuseid lühiajalist kasu silmas pidades. „Ma ei ole nõus väitega, et pank annab päikesepaistelisel päeval vihmavarju ja vihmasel päeval võtab selle ära. Pank on vägagi huvitatud, mis tema pikaajalisest kliendist saab.“

Vanajuure sõnul annab Sampo Pank kinnisvaraturu ja majandustsükli hetkeseisust olenemata eluasemelaenu ka edaspidi. „Kui räägime omale kodu soetanud klientidest, ei pea nad kartma, et kuri pank tuleb ja hakkab kedagi välja tõstma,“ kinnitas ta.

„Probleemid algavad seal, kus kodu on kasutatud sularahaautomaadina. Kuid pank pole ka siin pannud silmi kinni ja öelnud klientidele, et tehke mida tahes,“ rääkis Vanajuur. „Laenud on siiski reaalselt tagatud ja võrdlus 1997. aasta börsikriisiga meelevaldne.“

Vanajuure sõnul püsivad eluasemelaenud n-ö pühal kolmainsusel, milleks on laenuvõtja maksevõime, laenu tagatis ja kliendisuhe. Kartus, et pangad jätavad kinnisvaraturu päästmiseks oma sisemised reeglid täitmata ja lisatagatise nõudmata, on Vanajuure hinnangul alusetu.

„Ma arvan, et see on kindlasti meelevaldne väide,“ sõnas Vanajuur spekulatsiooni kohta. „Pangad ei ole need, kes mõjutavad kinnisvarahindade tõusu ja langemist.“

Ühtlasi ärgitas Vanajuur tagasimaksetega kitsikusse sattunuid kohe panka pöörduma. „Julgustaksin mitte kustutama lühiajalisi rahamuresid SMS-laenude ega kergekäelise krediitkaardi kasutamisega,“ ütles ta.

Pank saab anda maksepuhkust või eufoorilisi laenuotsuseid teinud kliendi maksegraafiku üle vaadata. Välismaal lähevad võlanõustaja juurde ka kõrgema sissetulekuga inimesed, kui neil on laenudega raske. Pangas nimetatakse võlanõustajaga samasisulist tööd tegevat spetsialisti kas laenu- või finantsnõustajaks.

Kirjutatud: 13. juuli, 2007
URL: http://www.sms-laen.com/2007/07/13/sampo-meie-ei-kusi-eluasemelaenule-lisatagatisi/
Loe lisa: SMS Laen MaailmArtikkel avaldatud 30. December 2010 kell 23:31.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.