Laenuvõtjaid ähvardab lisatagatise nõue

Pangad võivad äkilise kinnisvara hinnalanguse järel nõuda eluasemelaenu võtjailt lisatagatist, selle puudumisel võib aga ees oodata lepingu ülesütlemine või eluaseme sundmüük.

Küsitletud pankadest tunnistasid Sampo Pank, SEB Ühispank ja Nordea Pank, et nad võivad tagatisvara väärtuse märkimisväärse languse korral nõuda klientidelt lisatagatisi – oluliseks languseks peab Sampo Pank seejuures 20 protsenti, kirjutab Äripäev.

Luha 16 korterelamu ja Q Vara arendatava Kirsiaia hinnalangusega sarnanev langus uuselamute müügis viib esimeste kodude ostjad sisuliselt miinusesse ning eluasemelaenu tüüptingimuste järgi ootab neid ees laenulepingu tühistamine, kui tagatiseks oleva vara väärtus ei kata enam panga nõudeid ja nad ei leia endale lisatagatisi.

Hansapanga klientidel on lisatagatise hankimiseks – näiteks vanemate korteri või maja pantimiseks – 20 pangapäeva ehk napp kuu, Ühispank pole lisatagatise seadmise tähtaega lepingusse pannud, kuid pangal on õigus see määrata.

Hansapank Eesti riskijuht Urmas Somelar ütles, et praegu, reageeringuna mõningasele hinnakorrektsioonile, lisatagatiste küsimist plaanis ei ole.

Hüpoteegiga koormatud eluaseme turuhinda peaks panga kõrval jälgima ka laenuvõtja ise.

«Laenulepingu järgi on kliendil kohustus panka teavitada, kui tagatisvara väärtus on vähenenud üle 20 protsenti,» rääkis Sampo Panga riskijuht Peep Turo lisades, et tänases turusituatsioonis ei ole vaja korrektse maksekäitumisega klientidelt laenule lisatagatist nõuda.

Kirjutatud: 13. juuli, 2007
URL: http://www.sms-laen.com/2007/07/13/laenuvotjaid-ahvardab-lisatagatise-noue/
Loe lisa: SMS Laen MaailmArtikkel avaldatud 30. December 2010 kell 23:33.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.