Kommentaariks Helen Veski SMS-laenude arvamusloole

Reedeses Postimehes avaldas kiirlaenude kohta arvamust Monetti OÜ juhatuse liige Helen Veski, kelle põhiteesidega me üldjoontes nõustume, aga osadel teemadel jätkame arutlust.

Artiklis toodi olulise teemana välja, et levinud on laenude käsitlustasude (või nn. laenutasude / lepingutasude) täies mahus intressideks arvestamine. Selle tulemusena räägitaksegi meeletutest aastaintressidest, mis ulatuvad 400 protsendini. Monetti enda puhul ongi näiteks 1600 krooni laenamisel 14 päevaks laenu kogukulutusi arvestades aastane intressimäär 424%! Samas kategoorias on turul kordades paremaid pakkumisi – Kiirlaen.info otsingumootori andmetel on parim pakkumine 70% arvestusliku aastase intressimääraga (arvestuslik päevaintress x 365,25).

Tegelikkuses tõlgendavad laenupakkujad seda teemat üsna erinevalt. Turul on pakkujaid, kes hoiavad rangelt laenutasusid ja intresse lahus, samas on ka neid, kes ütlevad, et summale lisanduvad ainult laenutasud või ainult intressid. Paar näidet:

Smslaen

Smslaen.ee avalehelt vaatab vastu tabel, kus juttu ainult intressidest.

Smslaen intress

Credit24

Credit24.ee lepingutingumuste alt leiame punktid, kus selgelt kirjas, et tuleb tasuda laenutasu ja intresse laenusummalt ei arvestata.

6.1 Laenusaaja maksab Laenuandjale Laenutaotluse analüüsi ja Laenu väljastamisega seotud toimingute eest Laenutasu.
6.2 Laenutasu suurus on fikseeritud Laenutaotlusel. Laenutasu tasutakse iga taotletud ja saadud Laenu kohta eraldi. Laenuandja ei arvesta Laenult intressi.

Kiirlaen24

Kiirlaen24.ee väikelaenude üldtingimuste lehel on aga kirjas, et arvestatakse intressi ja lisandub ka lepingutasu.

  • Intress 30% kuus; (2 nädalase laenutähtaja korral 40%)
  • Lepingutasu 50 krooni;

Kiirlaen.info on seisukohal, et tegelikkuses ei oma see kliendi jaoks olulist tähtsust, mismoodi laenu kulud on serveeritud. Seetõttu keskendumegi me krediidi kogukulukusele ja arvestame oma päevase intressi valemis laenu võtmisega seotud kogukulusid (käsitlustasud ja intressid).

Oleme nõus, et hoolimata väiksest laenuperioodist ja summast jäävad laenu väljastamise kulud võrreldavaks näiteks tavaliste laenudega, mida pakuvad suuremad pangad. Kuid mõned kiirlaenupakkumised on Kiirlaen.info andmetel siiski võrreldavad pankade poolt pakutavate tavaliste lühiajaliste krediiditoodetega.

Järgneva teemana tooks reedesest Postimehe artiklist välja ID kaardiga kliendi autoriseerimise küsimuse, kus riigi-isad on seisukohal, et ID kaarti finantsteenuseid pakkuva ettevõtte jaoks autoriseerimisvahendina kasutada pole lubatud. Õnneks või kahjuks on see nii ja midagi pole kiirlaenupakkujatel parata. Meie arvates on tõepoolest selle seaduse puhul tegemist väikse ülekohtuga ja e-riigi jaoks tagasiminekuga, mida tuleks ehk ümber kaaluda.

Eraldi teemana tooks välja käitumise võlgnikega, mida artiklis ei mainitud. Seni meediasse jõudnud lugude põhjal tuleb tõepoolest konstanteerida fakti, et inkassofirmade poolne suhtumine võlgnikesse näib olevat päris julm. Kas tegemist on lihtsalt erandjuhtudega või on see teema tõepoolest alati nii? On ju teada, et ajakirjandus otsib intriige ja tegeleb pigem asjade ülespuhumisega, mistõttu kahtlustaks, et reaalselt asjad päris nii karmid siiski pole. Aga sellegipoolest on inkassofirmadel kliendisuhtlusega seoes arenemisruumi. Samas kui kaua te ise suudate suhelda viisakalt kellegiga, kes teile raha ära ei maksa? Meie kogemuse põhjal on suhtlus inkassofirmadega küll seni väga viisakalt laabunud, seega hea tahtmise korral peaksid nad olema võimelised ka võlgnikega korrektselt suhtlema.

Samuti lisaks artiklile täienduseks uuenenud reklaamiseaduse teema, mille kohaselt peavad alates 1. novembrist SMS-laenude reklaamides olema selgelt sõnastatud krediidikulukuse määrad: inimesed peavad kiirlaenu võttes teada saama, kui palju see kergelt kätte tulev laen neile tegelikult maksma läheb.

Praegu saab juba täit pilti kiirlaenude ja smslaenude kogukulutustest Kiirlaen.info otsingumootorist.Artikkel avaldatud 7. July 2008 kell 7:45.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.