Kohtukutse SMS-ga: mida teha?

Kohtukutse on saabunud!

Pole veel kuulnud, et hoolimata meie e-riigist keegi kohtukutse oleks muul viisil, kui tähitud kirjaga saanud, kuid välja võib kohtukutse küll teenida SMS-ga. Nimelt võttes kiirlaenu või smslaenu ja jättes tagasimaksed järjepidevalt tegemata ning mitte reageerides meeldetuletustele, on kohtukutse ”auga” välja teenitud.

Muidugi oleks mõistlik enne laenamist pisut järele mõelda, kas vaja ja kui palju ikka vaja ja kas suudad tagasi maksta. Aga antud postituses toome välja mõned soovitused neile, kes on juba laenu võtnud, kuid tänu enese maksevõime ülehindamisele või lihtsalt mõnele muule ootamatusele jäänud tagasimaksmisega hätta.

Palju on meedias olnud üleskutseid, et ärge makskegi midagi. Meie seda seisukohta 100% ei jaga, kuna võlg on siiski võõra oma ja see tuleb lõpuks ikka tagasi maksta. Neid juhtumeid, kus paari aasta jooksul ei tehta midagi ja siis kohtukutse saades halama hakatakse, on piisavalt. Viimane kurb lugu, mida lugema juhtusime oli noorest naisest, kes üle kahe aasta tagasi võttis laenu ja jäi tagasimakstetega hätta ning nüüd otsib abi kohtuga suhtlemiseks.

Kuna seal oli välja toodud nii mõnedki head soovitust ja viited, siis neile tuginedes jätkaks hea meelega sealset arutelu ja tooks välja mõned konkreetsed soovitused, millest ehk kellegile selle postituse lugejatest võiks abi olla.

Soovitused, kui oled jäänud hätta tagasimaksetega:

  • Kui sul pole kogu raha nõutud kuupäevaks olemas, siis täiesti maksmata jätmise asemel soovitame siiski nii palju, kui saate, ära maksta ja märkida maksekorraldusele selgituseks, et see on põhiosa tagasimakse. See on hea vähemalt kahel põhjusel: (1) väheneb laenu suurus, mille eest saab teilt tulevikus kõrge protsendiga intresse ja viiviseid küsida ja (2) see näitab teie head tahet laen siiski tagasi maksta ja sellises olukorras on kindlasti ka laenunõudjad koostöövalmimad.
  • Mõtle hoolikalt läbi maksimaalne summa, mida saad kindlasti maksta. ÄRA HINDA OMA VÕIMEID UUESTI ÜLE! Ja ära võta tasumiseks uusi laene! Ütle see summa inkassole ja ära suuremate summadega nõustu. Kui ikka nõuavad, siis soovita neil kohtusse pöörduda (võla pead siiski ka kohtusse minnes maksma, kuid siis juba mõistliku graafiku alusel).
  • Inkassot pole vaja paaniliselt karta, kuid vältida pole samuti mõtet.
  • Kui laenuandja või inkasso nõudmised tunduvad ebaõiglased või üle jõu käivad, siis pöördu abi saamiseks finastsnõustaja või juristi poole.
  • ÄRA OOTA abi otsimisega kohtukutseni.
  • On olemas ka tasuta õigusabi võimalused. Mõni jursit teeb seda hea abi korras tasuta ja ka üliõpilased nõustavad tasuta. Lisainfo saamiseks vaata Eesti Juristide Liidu kodulehte ja Justiitsministeeriumi Tark Mees Taskus lehte. Olgu öeldud, et Juristide Liit pakub tasuta õigusabi järgnevates linnades: Tallinn, Pärnu, Rakvere, Keila, Põlva, Võru, Jõhvi ja Sillamäe. Kuna abivajajate hulk ei näi kahanevat, vaid isegi suureneb, siis on tegevust kavas ka laiendada.

Mida teha, kui oled siiski kohtult maksekäsukiirmenetluse (kohtukutse) teate saanud?

Kõigepealt oodatakse sinult vastust: kas tunnustad nõuet või ei tunnusta seda.

Kui sa nõuet tunnustad, siis pead kõik, mis seal ära toodud kreeditorile ära maksma.

Kui sa nõuet ei tunnusta, siis saadetakse see vastus laenuandjale. Kusjuures sa ei ole selles maksekäsukiirmenetluse blanketis kohustatud põhjendama, miks ei tunnusta.

Laenuandjal tekib seejärel võimalus (mitte kohsutus!) esitada kohtule hagiavaldus sinu vastu võlgnevuse (laenu + intresside) väljamõistmiseks.

Siis, kui hagiavaldus kohtule esitatakse, saadetakse koopia sinule, mille kohta sa saadad vastuse kohtule.

Seejärel algab kohtumenetlus. Ja asitõendite pinnalt tehakse otsus, kaotaja maksab kohtukulud.

Üldine soovitus oleks lasta see maksekäsukiirmenetlus koos laenulepinguga juristil üle vaadata. Sest alles siis saab võtta seisukoha, kuidas oleks õige edasi toimida. Kohvipaksu pealt ei saa keegi midagi välja lugeda ja sa jääd sedasi omadega täitsa jänni.

Muidugi on võimalik ka maksekäsukiirmenetluses paluda nõuet või intresse vähendada ja paluda maksegraafikut jne… aga siis, kui sellega nõustutakse, pead hakkama kohe maksma.

Eelkõige oleks tarvilik näidata juristile laenulepingut (kõiki dokumente seoses laenuga, ka interneti teel sõlmitud dokumente – tingimused jne, kõik asjaolud). Siis saab välja selgitada, kas nõue on selge, põhjendatud ja proportsionaalne.

Veel lisaks:

Maksekäsukiirmenetlusele vastamiseks on aega 14 päeva, mis tähendab, et hiljemalt 14 päeval peab olema kiri kohtus.

Lõpetuseks – kindlasti ei tohi lasta tähtaegadel mööduda!Artikkel avaldatud 9. January 2009 kell 8:25.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.