Kiirlaenusid võtavad õnnetud ja ebakindlad inimesed

Mõni aeg tagasi viisid Tallinna Ülikooli psühholoogia instituut ja uuringufirma Psience läbi uuringu, millest selgus, et tüüpiline kiirlaenu püsiklient on omade igapäevaeluga ummikusse jooksnud, tihti ka kasiinosõltuvuses inimene, kes kasutab ülikalleid laenusid muu hulgas ka eelmiste võlgade kustutamiseks.

Tarbija24 vahendusel avaldatud uuringutulemustest selgub, et tüüpiline korduvlaenaja on rahaga seotud otsustes ärevam ja ebakindlam kui inimene, kes kiirlaenu võtnud pole. Oma rahalise seisu jälgimises pole ta kuigi järjekindel ega kaalutlev ning säästmisele ta eriti ei mõtle.

Tüüpiline korduvlaenaja on oma eluga vähem rahul. Ta on kõhklevam ja ebalevam oma tulevikuväljavaadete osas ning oma elu tajub ta vähem lootusrikkana.

Uuringust koorus ka välja ka, et just korduv kiirlaenu klient tunneb suuremat hirmu rahaliste raskuste ees, kui tavainimene. Kui enamikku mõte ajutistest rahalistest raskustest oluliselt ei heiduta, sest nende meelest on olemas võimalused lisaraha teenimiseks, siis mitmeid kordi kiirlaenu võtnud inimesed on selles osas tavainimestest märksa pessimistlikumad.

Kiirlaenude spiraali sattunud inimene on sageli seotud ka mitme paralleelse laenukohustusega – krediitkaardimaksete, teiste väikelaenude, järelmaksude ja tuttavatelt saadud laenudega. Sageli käib kiirlaenuvõtmine ka käsikäes järelmaksu abil ostmisega.Artikkel avaldatud 11. March 2010 kell 22:52.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.