Kiirlaenud ei olegi saatanast?

Lass24 portaalis on tõstatatud küsimus, miks väidab riik, et kiirlaenud on saatanast?

Nimelt räägib üks anonüümne 30ndates aastates mees, kes on väidetavalt mingil määral avaliku elu tegelane räägib, et teenib oma igapäevast leiba ettevõtjana, on vallaline ja pidanud korduvalt kiirlaenu võtma, mistõttu omab selle teema kohta arvamust.

Eesti ühiskonnas toimub teatud ettevõtete tegevuse soosimine või pärssimine. Olen ise võtnud korduvalt kiirlaene erinevatelt ettevõtetelt. Kõige enam vist firmalt Raha24. Probleeme pole olnud, olgugi, et olen ühe korra jäänud pelgalt hooletusest ka võlgu.

Tuleb tõdeda, et tegemist on ilmselt järjekordse reklaamartikliga, aga samas edasisel jutul on iva, mistõttu tooks sealt olulised nopped välja:

/…/Riik ei toeta kuidagi kiirlaenukontorite tegevust. Tänaseks päevaks on nad pidanud kohanema pealesurutud hoiatustega teenusepakettidel ja kodulehtedel ja nende reklaamireeglid on viidud samale tasemele kasiinode või alkoholiga. Ometi reklaamib riik oma maksumärgikampaanias tänavatel viina, kasiinodes sai riigi vastutulemisel veel hiljuti suitsetadagi. Kas kiirlaenufirmadel puudub korralik lobby või on nende kliendid niivõrd ära hirmutatud, et keegi ei leia sõnu kaitsmaks tegelikult väga olulist finantstoodet? Ma tõesti ei soovi, et peaksin raha laenamiseks väljastajaga silmast-silma kohtuma. Ma ei soovi, et peaksin põhjendama oma rahakasutuse otstarvet. Ma ei soovi, et riik rõhutaks, justkui oleks tegemist rahahädas olevate inimeste ebamõistliku teenusega, sest see on minu jaoks solvav ja teiseks täiesti väär.

Oman ise tuttavaid, kes on isegi abiellunud sellel põhjusel, et kommertspangast nooreperelaenu saada! Miks sellest ei ole tehtud probleemi? Kas asi on selles, et mainekas väliskapitalil ning iidamast-aadamast pärinev pank on usaldusväärsem, kui meie enda noored ettevõtjad, kes julgevad pakkuda neile endile kõrget äririski sisaldavat teenust? Miks sellele keegi ei mõtle, kui palju kiirlaenukontoritel on hapusid laene ja jagelemist just nende “rumalate” klientidega, kes üritavad tagasimaksmisest hoiduda just seetõttu, et riik ja kohus on nende poolel, kui “sõjaks” peaks minema? Igaljuhul on siin palju mõtlemisainet ja medalil on alati kaks poolt.

Igatahes mõtlemisainet on ja teemapüstitus on vahelduseks täitsa huvitav.Artikkel avaldatud 17. April 2009 kell 16:32.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.