Hansapank ennustab kinnisvarahinna langust

Kas tõesti hakkabki meie kinnivaraturg, koos laenutingimuste karmistamisega pankade poolt, allapoole vajuma?
Postimees Online kirjutab kinnisvara teemadel:

Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna juhataja Agnes Makk ütles
eile ajakirjanikele, et lähiaastail on oodata mõnede piirkondade
kinnisvara hinna langust.

Maki sõnul ei ole möödunud kahe aasta nõudluse kiire kasvu tõttu erinevate piirkondade kinnisvarahindade vahel mõistlikku erinevust, milles väljenduks kodu ehituskvaliteet ja ka näiteks igakuised kommunaalkulud või kodu asukohast tulenevad sõidukulud.

Kui need erinevused paika saavad, alaneb Maki hinnangul kinnisvara hind paikkonniti. «Samas on jätkuv nõudlus hea asukohaga kvaliteetse elamispinna järele, mille hinnad jätkavad tõusu,» lisas ta.

Möödunud aastal lisandus laenajaid pisut vähem, 27 protsenti, võrreldes aasta varasema 34 protsendiga. Sellest hoolimata püsib eluasemelaenude osakaal panga laenukasvus 87 protsendi juures.

«Loomulikult oleme ka meie huvitatud järelejäänud eluasemelaenu sihtgrupist, kes seda võimalust ka reaalselt kasutada plaanib,» ütles SEB Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas Eesti Päevalehele.

Et kinnisvaraarendajate marginaalid on järsult vähenenud, on nii pangad kui ka arendajad muutunud ettevaatlikuks ning suuremahulisi objekte ette ei võeta.

Triin Messimase sõnul on SEB Eesti Ühispank rohkem mures tuult tiibadesse saava SMS-laenude tõttu, kus nõuandeteenus puudub ning klient ei tea tihtipeale endale laenuga võetud kohustusi.

Jätkuva laenamise ja kin¬nis¬va¬rahindade tõusust tuleneva kesk¬mise laenusumma ja intressi tõusu tõttu kasvas mullu Hansapangalt laenu võtnu kuu¬mak¬se pea poole võrra, 2005. aasta 3828 kroonilt 5263 kroonini.

Laenuturu võimalikku ülekuumenemist kommenteerides märkis Makk, et pangad ei tohiks üle reageerida, kuna laenuturgu jahutab juba praegune suur laenukoormus ning intressimäärade ja kinnisvarahindade tõus.

Makk lisas, et kõrged hinnad kitsendavad üha perede ringi, kellele laenuvõtmine on jõukohane.

Kirjutatud: 30. märts, 2007
URL: http://www.sms-laen.com/2007/03/30/hansapank-ennustab-kinnisvarahinna-langust/
Loe lisa: SMS Laen MaailmArtikkel avaldatud 30. December 2010 kell 22:28.

Kommenteeri

Kommenteerimiseks pead olema sisselogitud.